Ana içeriğe atla

Korkunç! Dolap Uygulaması Komisyon Oranını %40 Yaptı!

Dolap, uygulama, satış, komisyon 40, fiyat 16


Bugün de Dolap uygulamasının yeni komisyon oranına ve ürünler için belirlediğiniz satış fiyatının taban rakamına 16₺ kuralı getirmesine sinirlendim. Bu konuda yalnız olmadığımı da biliyorum.


Artık herkesin bildiği ama bilmeyenlerin de olduğunu varsayarak; Dolap uygulamasının Trendyol 'un bir oluşumu olduğunu ve burada artık kullanmadığınız sıfır ve ikinci el eşyaların satıldığını hatırlatarak başlayayım. Benim de aktif olarak kullandığım ve bugüne kadar -tam rakamı hatırlamamakla birlikte- 700₺ civarı bir satış yaptığım, severek kullandığım bir uygulamaydı bu Dolap uygulaması. Ta ki yeni kararlar aldıklarını öğrenene kadar.


İnsanlar bu tür uygulamaları ek gelir elde etmek veya evlerindeki fazlalıklardan kurtulmak için kullanıyor. Bizzat tanıdığım, kullanan birçok öğrenci arkadaşım da var. Okudukları kitapları satarak, eğitimlerine destek olmaya çalışıyorlar. Fakat yeni karar herkesi engelledi. Eskiden %10 olan komisyon oranının bir gecede %40'a çıkması ve alt limitin 10₺'den 16₺'ye çıkarılması, hakikaten kabul edilebilir bir şey değil.


Olayı daha kolay anlamanız için bir örnekle devam edeyim;


Güncellemeden önce;


Bir kitap satışı yapacağınızı düşünün. Ürünlerinize belirleyeceğiniz taban satış fiyatı 10₺. Siz bu kitabı 10₺'ye ekliyorsunuz. %10 komisyon alındığı için, sizin bu kitaptan kazancınız 9₺ olarak hesabınıza geçiyordu. Bu kabul edilebilir bir rakamdı.


Güncellemeden sonra;


Şimdi tekrar bir kitap satışı yapacağınızı düşünün. Ürünlerinize belirleyeceğiniz taban satış fiyatı artık 16₺. Siz bu kitabı 16₺'ye ekliyorsunuz. %40 komisyon alındığı için, sizin bu kitaptan kazancınız 9,5₺ oluyor.


Şimdi rakamlara baktığınız zaman sanki 50 kuruş kâr var gibi görünüyor ama birde alıcı tarafından konuya bakınız.


İlk örnekte 10₺ satış fiyatı + 9₺ kargo ödeyen alıcınız, kitaba 19₺'ye sahip olmuş oluyor. 


İkinci senaryoda ise 16₺ satış fiyatı ve + 9₺ kargo ödeyen alıcınız, busefer bu alışverişe 25₺ vermiş oluyor. 


Yani sizin satış yapma oranınız düşüyor. Alıcılar şöyle düşünür; 25₺ vereceğim ve ikinci el kitap alacağım. 5₺ daha veririm, sıfır kitap alırım. Bu insanın doğasında vardır. Ben de böyle düşünürüm, siz de böyle düşünürsünüz. 


Umarım bu hatadan biran önce dönülür çünkü bu karar, Dolap uygulamasını ölü kasaba diye tabir edeceğim; sadece üyelerin olduğu ama hiçbir satışın olmadığı hayalet bir yere dönüştürür.


Peki Dolap uygulamasına alternatif uygulama var mı?


Elbette ki var. Rakip olarak ilk akla gelen Gardrops uygulaması. Henüz yeni bir uygulama olduğu için sistemi tam oturtamamışlar ama gelişeceğe benziyor. Gardrops'da satışlarınızın hiç birisinde komisyon ödemezsiniz. 10₺'ye satıyorsanız, 10₺'nin tamamı sizindir. Kargolama olayında da kendilerini geliştirirlerse, iyi bir noktaya geleceğe benziyorlar. PTT kargo ile ücretsiz gönderim sağlıyorlar fakat diğer kargo firmaları ile şimdilik anlaşamamışa benziyorlar. 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

2021 Yılında Düzenlenecek Tüm Koşuların Tarihleri

2021 yılında ülkemizde düzenlenecek olan koşu , yüzme , bisiklet gibi bir çok yarışın tarihlerini derlemeye çalıştım.  Covid-19 'un gidişatına göre mutlaka tarihlerde değişmeler ve sanal koşuya dönüştürülenler olacaktır. Bu tür değişikleri de ekleyerek listeyi güncellemeye devam etmeye çalışacağım. Şimdiden herkese iyi koşular! 😊 ❗ Yurtdışında düzenlenecek olan koşuların listesine de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  10.01.2021  - Adana Kurtuluş YM (21K)  23.01.2021  – Karia Ultra (24K, 50K) TBC  24.01.2021  – Uğur Mumcu’yu Anma Koşusu (5K) TBC  07.02.2021  – Riva Koşu (5K, 10K, minik adımlar) √ TBC  14.02.2021  – Sevdiğine Koş İzmir (3K) √ TBC  21.02.2021 – Trabzon YM (10.5K, 21K)  28.02.2021  – Taşdelen Ultra Trail Maratonu Çamur Koşusu (10K, 15K, 30K, 45K Koşu, 30K MTB) TBC 07.03.2021  – Runatolia (10K, 21K, 42K) RR  07.03.2021  – İstanbul’u Koşuyorum Kadıköy – Kadınlar Koşusu (10K) TBC  07.03.2021  – Beyoğlu Kadınlar Koşusu –  Galata Kulesi (7K) TBC  07.03.2021  – Geyik

Trendyol Kargo Teslimatı Artık 7/24 PTT Kargomat'da Yapılabiliyor.

Nihayet diye direkt anlatmaya başlayacağım bir konu oldu bu. Kargo yüzünden çok çekmiş milyonlarca insandan birisi olarak; nihayet nihayet kere nihayet güzel bir olay başlamış ülkemizde. Evde ve işyerinde sürekli kargo bekliyor olmak hepimizin malumu. Benim için özellikle Covid-19 döneminde bu konu iyice sorun olmuştu. İşyerim bir hafta kapalı bir hafta açık şeklinde çalışmaya başlayınca; ev adresine yönlendirdiğim kargo eve gelene kadar işe; iş adresime yönlendirdiğim kargo ise işe gelene kadar eve gidiyordum. Dolayısıyla bu çok sorun oluyordu. Bir de malumunuz kargo firmalarının "Geldik ama bulamadık" bahanesi var. İade kargolarla uğraş dur ondan sonra. Genellikle Trendyol 'dan alışveriş yapıyorum ve değişik bir sistem geliştirmişler. Artık eve veya işyerine tıkılıp kalmak zorunda kalmayacağımız şekilde, kendi seçeceğimiz bir Teslimat Noktası seçeneği getirdiler.  Nedir bu teslim noktası seçeceği? Kısaca; artık evde veya işyerinde kargo beklemenize gerek kalmadan, 7/24

Eyüp Sultan Belediyesi Kitap Okuma Yarışması Düzenliyormuş

  Kitap oyun arkadaşlar. Kitap okumak mecburiyetindeyiz. Kitap okumak zorundayız falan falan diye, konuyu dayatırcasına girmek istemeden, burayı kısa geçip; direkt konuya giriyorum.  Bizim Eyüpsultan Belediyesi (Nereden bizim oluyorsa ben Üsküdar nüfusuna kayıtlıyım), bence güzel bir işe girişmiş. Birkaç kitap önerisinde bulunarak, kitap okuma yarışması veya kitap okuma etkinliği (Adına ne derseniz deyin artık) düzenlemeye karar vermiş. Yarışmada sorumlu olacağınız kitapların listesi şu; Ömer Seyfettin - Yüksek Ökçeler Sait Faik Abasıyanık - Son Kuşlar İhsan Oktay Anar - Puslu Kıtalar Atlası  Peyami Safa - Fatih Harbiye  Yavuz Bahadıroğlu - Merhaba Söğüt Yukarıda bulunan eserlerin tamamından meshul olduğunuzu belirtmek isterim. Hepsini okuduktan sonra, belediyenin İnternet sitesi üzerinden düzenlenecek olan bir online sınava tabi oluyorsunuz. Şunu da belirtmem gerekir ki; sınava katılımda herhangi bir yaş şartı bulunmuyor ve tamamen ücretsiz.  Gelelim ödüllere (Ödülsüz olmaz tabi) Bir