Ana içeriğe atla

Futbol Sadece Futbol Mudur? Hayır!Futbol, futbol, futbol.. Her ne kadar dünyada sadece futbol yok başka spor dalları da var diye savunanlardan olsam da -ki takip edenler varsa benim için önceliğin daima koşmak olduğunu bilenler vardır- futbolun ele geçirilmez üstünlüğü aşikâr. Klişe olarak "Futbol sadece futbol değildir.." sözünün de doğruluğuna artık iyiden iyiye inandığım bu dönemlerde, Netflix'de bulunan ve iki günde bitirdiğim The English Game dizisinden biraz bahsetmek istiyorum.

The English Game konusu nedir?


Dizi 1871'de açılışının yapıldığı ve bugün günümüzde İngiltere'de hâlâ düzenlenen FA Cup'ın -The Football Association Challenge Cup- hikayesini konu alıyor. Bu organizasyon dünya üzerinde bilinen ilk futbol organizasyonu ve tüm heyecanıyla devam ediyor. 

O günlerin tanımına göre beyefendiler ve işçiler olarak adlandırılan kulüplerin katıldığı, bizim ülkemizdeki Türkiye Kupası'na benzeyen bir organizasyon bu. Küçük takımlar ile büyük takımların karşılaştığı bu organizasyonda neler yaşandığını, günümüz futbolunun nasıl doğduğunu dizide görebiliyoruz. Böyle okuyunca sakın sadece maçların görüntülerinden oluşan bir belgesel gibi düşünmeyin. İki tane insanın futbolu nasıl değiştirdiğini görünce hayretler içinde kalıyorsunuz. 

Üstelik futbol İngiltere'de doğmuş olsa bile bahsettiğim bu iki insanın İskoçya'dan geldiğini söylersem, sanırım biraz daha işin garipleştiğini tahmin edebilirsiniz.

Ağzımın suyunun aktığı ve daha fazla spoiler vermeden izlemenizi tavsiye ettiğim bu diziye bence bir şans verin. Yazıyı sonuna iki link bırakarak sonlandırıyorum. 

Eğer izlerseniz, dönüp dizi hakkındaki fikirlerinizi de yorum olarak bırakabilirsiniz. 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

2021 Yılında Düzenlenecek Tüm Koşuların Tarihleri

2021 yılında ülkemizde düzenlenecek olan koşu , yüzme , bisiklet gibi bir çok yarışın tarihlerini derlemeye çalıştım.  Covid-19 'un gidişatına göre mutlaka tarihlerde değişmeler ve sanal koşuya dönüştürülenler olacaktır. Bu tür değişikleri de ekleyerek listeyi güncellemeye devam etmeye çalışacağım. Şimdiden herkese iyi koşular! 😊 ❗ Yurtdışında düzenlenecek olan koşuların listesine de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  10.01.2021  - Adana Kurtuluş YM (21K)  23.01.2021  – Karia Ultra (24K, 50K) TBC  24.01.2021  – Uğur Mumcu’yu Anma Koşusu (5K) TBC  07.02.2021  – Riva Koşu (5K, 10K, minik adımlar) √ TBC  14.02.2021  – Sevdiğine Koş İzmir (3K) √ TBC  21.02.2021 – Trabzon YM (10.5K, 21K)  28.02.2021  – Taşdelen Ultra Trail Maratonu Çamur Koşusu (10K, 15K, 30K, 45K Koşu, 30K MTB) TBC 07.03.2021  – Runatolia (10K, 21K, 42K) RR  07.03.2021  – İstanbul’u Koşuyorum Kadıköy – Kadınlar Koşusu (10K) TBC  07.03.2021  – Beyoğlu Kadınlar Koşusu –  Galata Kulesi (7K) TBC  07.03.2021  – Geyik

Trendyol Kargo Teslimatı Artık 7/24 PTT Kargomat'da Yapılabiliyor.

Nihayet diye direkt anlatmaya başlayacağım bir konu oldu bu. Kargo yüzünden çok çekmiş milyonlarca insandan birisi olarak; nihayet nihayet kere nihayet güzel bir olay başlamış ülkemizde. Evde ve işyerinde sürekli kargo bekliyor olmak hepimizin malumu. Benim için özellikle Covid-19 döneminde bu konu iyice sorun olmuştu. İşyerim bir hafta kapalı bir hafta açık şeklinde çalışmaya başlayınca; ev adresine yönlendirdiğim kargo eve gelene kadar işe; iş adresime yönlendirdiğim kargo ise işe gelene kadar eve gidiyordum. Dolayısıyla bu çok sorun oluyordu. Bir de malumunuz kargo firmalarının "Geldik ama bulamadık" bahanesi var. İade kargolarla uğraş dur ondan sonra. Genellikle Trendyol 'dan alışveriş yapıyorum ve değişik bir sistem geliştirmişler. Artık eve veya işyerine tıkılıp kalmak zorunda kalmayacağımız şekilde, kendi seçeceğimiz bir Teslimat Noktası seçeneği getirdiler.  Nedir bu teslim noktası seçeceği? Kısaca; artık evde veya işyerinde kargo beklemenize gerek kalmadan, 7/24

Eyüp Sultan Belediyesi Kitap Okuma Yarışması Düzenliyormuş

  Kitap oyun arkadaşlar. Kitap okumak mecburiyetindeyiz. Kitap okumak zorundayız falan falan diye, konuyu dayatırcasına girmek istemeden, burayı kısa geçip; direkt konuya giriyorum.  Bizim Eyüpsultan Belediyesi (Nereden bizim oluyorsa ben Üsküdar nüfusuna kayıtlıyım), bence güzel bir işe girişmiş. Birkaç kitap önerisinde bulunarak, kitap okuma yarışması veya kitap okuma etkinliği (Adına ne derseniz deyin artık) düzenlemeye karar vermiş. Yarışmada sorumlu olacağınız kitapların listesi şu; Ömer Seyfettin - Yüksek Ökçeler Sait Faik Abasıyanık - Son Kuşlar İhsan Oktay Anar - Puslu Kıtalar Atlası  Peyami Safa - Fatih Harbiye  Yavuz Bahadıroğlu - Merhaba Söğüt Yukarıda bulunan eserlerin tamamından meshul olduğunuzu belirtmek isterim. Hepsini okuduktan sonra, belediyenin İnternet sitesi üzerinden düzenlenecek olan bir online sınava tabi oluyorsunuz. Şunu da belirtmem gerekir ki; sınava katılımda herhangi bir yaş şartı bulunmuyor ve tamamen ücretsiz.  Gelelim ödüllere (Ödülsüz olmaz tabi) Bir