Ana içeriğe atla

Futbol Sadece Futbol Mudur? Hayır!Futbol, futbol, futbol.. Her ne kadar dünyada sadece futbol yok başka spor dalları da var diye savunanlardan olsam da -ki takip edenler varsa benim için önceliğin daima koşmak olduğunu bilenler vardır- futbolun ele geçirilmez üstünlüğü aşikâr. Klişe olarak "Futbol sadece futbol değildir.." sözünün de doğruluğuna artık iyiden iyiye inandığım bu dönemlerde, Netflix'de bulunan ve iki günde bitirdiğim The English Game dizisinden biraz bahsetmek istiyorum.

The English Game konusu nedir?


Dizi 1871'de açılışının yapıldığı ve bugün günümüzde İngiltere'de hâlâ düzenlenen FA Cup'ın -The Football Association Challenge Cup- hikayesini konu alıyor. Bu organizasyon dünya üzerinde bilinen ilk futbol organizasyonu ve tüm heyecanıyla devam ediyor. 

O günlerin tanımına göre beyefendiler ve işçiler olarak adlandırılan kulüplerin katıldığı, bizim ülkemizdeki Türkiye Kupası'na benzeyen bir organizasyon bu. Küçük takımlar ile büyük takımların karşılaştığı bu organizasyonda neler yaşandığını, günümüz futbolunun nasıl doğduğunu dizide görebiliyoruz. Böyle okuyunca sakın sadece maçların görüntülerinden oluşan bir belgesel gibi düşünmeyin. İki tane insanın futbolu nasıl değiştirdiğini görünce hayretler içinde kalıyorsunuz. 

Üstelik futbol İngiltere'de doğmuş olsa bile bahsettiğim bu iki insanın İskoçya'dan geldiğini söylersem, sanırım biraz daha işin garipleştiğini tahmin edebilirsiniz.

Ağzımın suyunun aktığı ve daha fazla spoiler vermeden izlemenizi tavsiye ettiğim bu diziye bence bir şans verin. Yazıyı sonuna iki link bırakarak sonlandırıyorum. 

Eğer izlerseniz, dönüp dizi hakkındaki fikirlerinizi de yorum olarak bırakabilirsiniz. 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Nasıl Futbolcu Menajeri Olunur?

Nasıl futbolcu menajeri olunur ?  Bu benim bazen düşündüğüm ama "Ben menajer olmalıyım!" demediğim değişik bir konu. Yani hiç bu alanda kendimi geliştirme isteğim olmadı ama merak etmiyor da değildim. Zaten bu her şeyi öğrenme, her şeyden biraz da olsa bilgi sahibi olma düşüncem beni aşırı yoruyor* ama bu özelliğe sahip olmam da ayrıca hoşuma gidiyor.  *Yoruyor evet çünkü kafanız sürekli meşgul oluyor.  Geçenlerde sosyal medyanın nimetlerinden yararlanıp, bu bahsettiğim nasıl menajer olunur konusuyla ilgili bir etkinliğe denk geldim. Kendilerine " Spor Gönüllüleri " diyen güzel bir ekibin bu konu hakkındaki online düzenlenen bir içeriğine denk geldim. Sadece "Nasıl menajer olunur?" başlığı bile ilgimi çekmeye yetti ama özel bir konukları olduğunu ve konuğun kim olduğunu öğrenince merakım iki kat arttı. Konuk, bugün herkesin Türkiye'de bir takımda oynamasını istediği -tabiki ben direkt Fenerbahçe'de oynamasını istiyorum- dünya futbolunda kendisini i

2021 Yılında Düzenlenecek Tüm Koşuların Tarihleri

2021 yılında ülkemizde düzenlenecek olan koşu , yüzme , bisiklet gibi bir çok yarışın tarihlerini derlemeye çalıştım.  Covid-19 'un gidişatına göre mutlaka tarihlerde değişmeler ve sanal koşuya dönüştürülenler olacaktır. Bu tür değişikleri de ekleyerek listeyi güncellemeye devam etmeye çalışacağım. Şimdiden herkese iyi koşular! 😊 ❗ Yurtdışında düzenlenecek olan koşuların listesine de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.  10.01.2021  - Adana Kurtuluş YM (21K)  23.01.2021  – Karia Ultra (24K, 50K) TBC  24.01.2021  – Uğur Mumcu’yu Anma Koşusu (5K) TBC  07.02.2021  – Riva Koşu (5K, 10K, minik adımlar) √ TBC  14.02.2021  – Sevdiğine Koş İzmir (3K) √ TBC  21.02.2021 – Trabzon YM (10.5K, 21K)  28.02.2021  – Taşdelen Ultra Trail Maratonu Çamur Koşusu (10K, 15K, 30K, 45K Koşu, 30K MTB) TBC 07.03.2021  – Runatolia (10K, 21K, 42K) RR  07.03.2021  – İstanbul’u Koşuyorum Kadıköy – Kadınlar Koşusu (10K) TBC  07.03.2021  – Beyoğlu Kadınlar Koşusu –  Galata Kulesi (7K) TBC  07.03.2021  – Geyik

Riva Koşusu (Donduk!)

Bir insan ne kadar soğuya dayanabilir, ne kadar soğukta koşabilir, insanlar koşarak ısınabilir mi, hipotermi kaç derece soğuğa maruz kalınca başlar gibi bir takım sorular varsa kafanızda, bu sene düzenlenen Riva Koşusu 'na katılsaymışsınız keşke. Ben bu soruların çoğunun cevabını bu yarışta aldım sanırım. Kolay kolay üşüyen bir insan da değilimdir ama insanın kemiğinin içindeki ilik donar mı? Donarmış. Tek kelimeyle efsane bir yarıştı benim için Riva Koşusu . Gerçekten çok sağlam şekilde üşüdük. Üşümedim ki diyerek erkeklik yapmanın manası yok, bildiğiniz donduk. Instagram 'da #rivakoşusu etiketi altında paylaşılan her 10 posttan 9 tanesine bakın, üşüdük diye başlıyordur. Müthiş soğuktu bakın yazmaya doyamıyorum. Bir an önce başlasa da ısınsak artık diye diye sonunda 5inci kilometresine doğru kanın vücudumda dolaşmaya başladığını anladım sanırım. 5 ve 10 kilometre olarak düzenlenen ve sizin seçiminize bırakılan yarışın parkuru oldukça güzel. Büyük bir bölümü asfaltta